DOKAPITALIZACIJA KAO FAKTOR RASTA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA U SRBIJI I REGIONU ZAPADNOG BALKANA

Hotel Metropol

12. Decembar, Beograd

O konferenciji

Ova besplatna jednodnevna konferencija ima za cilj da lokalnim malim i srednjim preduzećima predstavi koncept finansiranja njihovog daljeg razvoja putem dodatnog vlasničkog kapitala. Konferencija će okupiti preko 50 malih i srednjih preduzeća, iz različitih industrija, kao i predstavnike finansijskih institucija, prvenstveno regionalnih investicionih fondova zainteresovanih za ulaganje u kompanije koje posluju u regionu. Konferencija će omogućiti razmenu poznanstava, znanja i informacija. Predstavnici malih i srednjih preduzeća će na samoj konferenciji imati priliku da prezentuju osnovne karakteristike poslovanja svojih kompanija i potencijalno uđu u dalji program pripreme njihove kompanije za pregovore sa investicionim fondovima koji iskažu interesovanje za njih.

ČINJENICE

Srpsku ekonomiju čini preko 10 hiljada aktivnih malih i srednjih preduzeća, koja zapošljavaju preko 500 hiljada radnika. Ta preduzeća imaju učešće od skoro 50% u privredi mereno brojem zaposlenih i mereno poslovnim prihodima u 2016. i 2017. godini. Finansijski položaj malih i srednjih preduzeća se kontinuirano poboljšava i prisutan je pozitivan trend u smislu rasta prihoda i profitabilnosti, pa time i kapaciteta za njihovo finansiranje.

PROBLEM

I pored svog značaja za celokupnu domaću ekonomiju mala i srednja preduzeća u Srbiji se susreću sa velikim jazom u njihovim potrebama za finansiranjem i dostupnim eksternim izvorima finansiranja. Neophodno je da se mala i srednja preduzeća detaljno upoznaju sa svim dostupnim izvorima finansiranja, a naročito sa finansiranjem putem dodatnog kapitala, kao i da se pripreme za takav vid finansiranja.

CILJ

Ova jednodnevna konferencija ima za cilj da malim i srednjim preduzećima u Srbiji prezentuje finansiranje putem dodatnog kapitala, kao i da im da mogućnost da upoznaju regionalne predstavnike investicionih fondova i mogućnosti za finansiranje daljeg rasta svog poslovanja.

w

Zaključci

Uz podršku USAID Projekta saradnje za ekonomski razvoj, 12.12.2018. godine u Hotelu Metropol u Beogradu WM Equity Partners je uspešno okupio preko 70 predstavnika sektora malih i srednjih preduzeća u Srbiji, kao i značajan broj predstavnika bankarskog sektora, predstavnika univerziteta i slično. Celokupan događaj okupio je skoro 150 učesnika i 14 govornika oko teme finansiranja putem dodatnog vlasničkog kapitala malih i srednjih preduzeća u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana.

Cilj ove jednodnevne konferencije je bio da malim i srednjim preduzećima u Srbiji prezentuje finansiranje putem dodatnog vlasničkog kapitala, kao i da im da mogućnost da upoznaju regionalne predstavnike investicionih fondova i mogućnosti za finansiranje daljeg rasta svog poslovanja.

U proces organizacije konferencije bile su uključene i četiri poslovne banke koje su prepoznale ovu inicijativu kao mogućnost podrške njihovih klijenata, koji bi kroz dokapitalizaciju dodatno podigli nivo svog poslovanja i kapaciteta za zaduživanje. Dodatni vlasnički kapital je identifikovan kao komplementaran, a ne konkurentan izvor finansiranja tradicionalnim bankarskim proizvodima.

Konferencija je bila organizovana kroz dve panel diskusije i rad u fokus grupama tokom kojih su predstavnici malih i srednjih preduzeća u direktnom kontaktu sa finansijerima mogli da diskutuju o svojim perspektivama za pribavljanje dodatnog kapitala.

Srpsku ekonomiju čini preko 10 hiljada aktivnih malih i srednjih preduzeća, koja zapošljavaju preko 500 hiljada radnika. Ta preduzeća zapošljavaju skoro 50% svih zaposlenih u Srbiji i sa isto toliko učestvuju u stvaranju ukupnih privrednih prihoda na teritoriji Srbije. Tokom poslednjih pet godina njihov finansijski položaj se kontinuirano poboljšava i prisutan je pozitivan trend u smislu rasta prihoda i profitabilnosti, pa time i kapaciteta za njihovo finansiranje. Međutim, i pored svog značaja za celokupnu domaću ekonomiju, mala i srednja preduzeća u Srbiji i dalje se susreću sa velikim jazom između njihovih potreba za finansiranjem i dostupnih eksternih izvora finansiranja.

Prvi panel

U okviru prvog panela, svoje viđenje perspektive razvoja finansiranja putem dodatnog kapitala u regionu Zapadnog Balkana izneli su predstavnici međunarodnih finansijskih institucija EBRD-a i DEG-a, predstavnici investicionih fondova iz Poljske (CVI) i Bugarske (PostScriptum), kao i predstavnici malih i srednjih preduzeća koji su imali iskustva u finansiranju putem dodatnog kapitala (BeotelNet i City Expert).

Ključni zaključak na prvom panelu je da Srbija što pre treba da izgradi zaokružen finansijski sistem u kome će postojati privatni fondovi (eng. Private Equity) i fondovi preduzetničkog kapitala (eng. Venture Capital), imajući u vidu da međunarodni fondovi uglavnom traže veće investicione prilike, ostavljajući na taj način najveći broj domaćih MSP bez prilike da svoj rast finansiraju putem dodatnog kapitala.

Panelisti su istakli da su investicioni fondovi partneri MSP koji dele rizik, aktivno učestvuju u unapređenju poslovanja, pa zbog svega toga i očekuju prinos koji je veći od kamate koju banke naplaćuju.

Istaknuto je i da je Bugarska napravila ogroman napredak u poslednjih šest godina što se tiče podrške svojim MSP kroz finansiranje putem dodatnog kapitala, tako da je Sofija prepoznata na Forbsovoj listi kao jedna od Top 10 destinacija u Evropi da se otvori kompanija. Istu priliku ima i Srbija, pa su panelisti istakli da veruju da će i Srbija svoju priliku iskoristiti u narednom periodu.

Na kraju, predstavnici MSP su istakli, da uz podršku fondova koji su u njih investirali, rade na regionalnoj ekspanziji i otvaranju svojih predstavništava u Sloveniji i Bugarskoj.

Drugi panel

Drugi panel je okupio predstavnike SEAF i Blue Sea investicionih fondova, predstavnike UniCredit Banke, Eurobanke i Mirabanke, kao i kompanije GOMEX koja je pre skoro 10 godina primila investiciju SEAF investicionog fonda koji je nakon toga svojom aktivnom participacijom u upravljanju umnogome pozitivno uticao na rast i razvoj same kompanije.

Tokom panel diskusije učesnici su imali priliku da čuju rezultate koje su SEAF i Blue Sea investicioni fondovi realizovali u Srbiji i regionu, kao i koji su osnovni koraci u identifikaciji i oceni potencijalne investicije. Vizija poslovanja i daljeg razvoja je ocenjena kao jedan od ključnih faktora u prezentaciji i pregovorima sa potencijalnim investitorima.

Učesnici su takođe imali priliku da od predstavnika investicionih fondova SEAF i Blue Sea, kao i kompanije GOMEX čuju koje su to dodate vrednosti koje investicioni fondovi uvode u poslovanje kompanija. Pored same investicije, uređenje korporativne strukture, adekvatni mehanizmi kontrole i planiranja, podrška u širenju tržišta i usvajanju novih tehnologija samo su neke od komponenti koje su doprinele intenzivnom širenju i uspehu poslovanja.

Predstavnici bankarskog sektora takođe su istakli da je sektor malih i srednjih preduzeća tokom poslednjih godina u ekspanziji i da je njihov nivo zaduženja relativno nizak ali i da ima dosta prostora za unapređenje njihovog poslovanja. Još jednom je istaknuto da su banke i investicioni fondovi prirodni partneri koji kompanijama pružaju komplementarne izvore finansiranja i da je pronalaženje pravog miksa tih izvora finansiranja ključ za održivi razvoj poslovanja.

U delu izazova u segmentu finansiranja putem dodatnog vlasničkog kapitala istaknuto je da taj način finansiranja još uvek nije razvijen u regionu, bar ne za sektor malih i srednjih preduzeća. Učesnici su istakli da najveći broj malih i srednjih kompanija treba dodatno da se informiše o temama korporativnog upravljanja, važnosti postojanja adekvatnih mehanizama planiranja i kontrole, adekvatnog finansijskog i računovodstvenog evidentiranja i slično.

Na bazi prikupljenih anketa učesnika, zaključeno je da najveći broj malih i srednjih preduzeća nije do sada imao iskustva sa investicionim fondovima, kao i da smatraju da mala i srednja preduzeća u Srbiji nisu dovoljno obaveštena o ovom izvoru finansiranja, kao i da ovakav vid edukativnih događaja treba češće organizovati.

Tokom konferencije, prisutni posetioci su popunili kraću anketu kojom su iskazali svoj stav po pitanju dostupnosti alternativnih izvora finansiranja u Srbiji, iskustava u radu sa profesionalnim investitorima, kao i korisnosti tema razmatranih na diskusiji u njihovom svakodnevnom poslovanju.

Izdvajamo pojedine rezultate:

Da li ste do sada imali iskustva sa Venture Capital i Private Equity fondovima:

Da

Ne

Da li smatrate da su MSP u Srbiji u dovoljnoj meri upoznati sa investicionim fondovima kao izvorima finansiranja:

Da

Ne

Na skali (I-niska, IV-visoka), ocenite trenutnu dostupnost kapitala investicionih fondova kada je reč o izvorima finansiranja za MSP u Srbiji:

I

II

III

IV

Na skali (I-loša, 4-odlična), kako biste ocenili konferenciju u pogledu organizacije:

I

II

III

IV

Na skali (I-loša, 4-visoka), kako biste ocenili aktuelnost diskutovanih tema:

I

II

III

IV

Da li ste u toku konferencije stekli neka nova znanja za koja smatrate da će Vam biti korisna za dalje poslovanje:

DA

NE

Koji delovi konferencije su Vam bili nakorisniji, u aspektu sticanja novih znanja?

Panel 1.

Panel 2.

Diskusija kroz fokus grupe

Da li smatrate da bi trebalo češće organizovati slične događaje:

DA

NE

Agenda

09:00 – 09:15 REGISTRACIJA UČESNIKA

 

09:15 – 09:30 UVODNO IZLAGANJE

 

Karen Westergaard, direktor, USAID Projekat saradnje za ekonomski razvoj

 

09:30 –10:30 IZVORI FINANSIRANJA SME KOMPANIJA U SRBIJI I REGIONU ZAPADNOG BALKANA

 

Moderator

Vladimir Pavlović, PhD, CFA WM Equity Partners

Panelisti
  • Attila Toth – Predstavnik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)
  • Predstavnik Evropske Investicione Banke (EIB) očekuje se potvrda prisustva
  • Marko Čučak – Predstavnik Nemačke Investicione Korporacije (DEG)
  • Evgeny Angelov – Predsednik Bugarske PA i VC Asocijacije (BVCA) i predstavnik VC investicionog fonda Postscriptum Ventures, Bugarska
  • Emmanuel Daull – Investicioni Direktor, CVI Dom Maklerski, Poljska
  • Salvator Levis – BeotelNet ISP, Beograd, Srbij
Glavne teme
  • Aktuelni trendovi poslovanja i finansiranja SME kompanija u EU
  • Koji su trenutno dostupni i najzastupljeniji izvori finansiranja SME kompanija u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana?
  • Koliko dostupna i diversifikovana struktura finansiranja utiče na konkurentnost lokalne privrede?
  • Koje su najčešće prepreke sa kojima se finansijeri susreću u regionu?
  • Gde je prostor za unapređenje u Srbiji, na strani ponude i na strani tražnje?

 

10:30 – 10.45 KAFE PAUZA

 

10.45 – 11:45 DOKAPITALIZACIJA KAO IZVOR FINANSIRANJA

 

Moderator

Miloš Savić, CFA, WM Equity Partners

Panelisti
  • Lorena Macura – Potpredsednik, SEAF Serbia Impact Fund/SEAF South Balkan Fund B.V.
  • Vuk Vukovic – Partner, Blue Sea Capital
  • Milic Cavic – Direktor sektora za mala i srednja preduzeća, Eurobank
  • Željko Kišić – Direktor sektora za mala i srednja preduzeća, UniCredit Bank
  • Jelena Milenkovic Robinson, Senior investment banker, Mirabank
  • Goran Kovacevic – Direktor i vlasnik GOMEX, Zrenjanin, Serbi
Glavne teme
  • Dokapitalizacija kao izvor finansiranja rasta, aktuelni trendovi u zemlji i regionu
  • Dokapitalizacija kao suplement ili alternativa pozajmljenom kapitalu
  • Glavni izazovi u realizaciji transakcije dokapitalizacije u zemlji i regionu
  • Glavni benefiti dokapitalizacije iz perspektive inicijalnog vlasnika kapitala, investicionog fonda, kreditora, javnosti

 

11:45 – 13:45 RAD U FOKUS GRUPAMA

 

Moderatori

Vladimir Pavlović, PhD, CFA, WM Equity Partners

Miloš Savić, CFA, WM Equity Partners

Vladimir Drašković, CFA, WM Equity Partners

Milan Marinkovic, WM Equity Partners

Nikola Vukotić, WM Equity Partners

Glavne teme
  • Analiza poslovnog modela i upravljanja kompanije
  • Identifikacija ključnih konkurentskih prednosti
  • Trenutni izvori finansiranja
  • Plan poslovanja i zahtevan nivo investicija u narednom periodu

 

13:45 – 14:00 FINALNI ZAKLJUČCI KONFERENCIJE

 

14:00 – 15:00 RUČAK I RAZMENA ISKUSTVA

Trodnevne radionice

Ove besplatne trodnevne radionice su nastavak jednodnevnog seminara koji je održan 12.12.2018. godine u Beogradu na temu dokapitalizacije malih i srednjih preduzeća (MSP) u Srbiji.

Na ovim trodnevnim radionicama vrši se obuka odabranih MSP na temu izrade poslovnog i investicionog plana, finansijske analize poslovanja, vrednovanja kapitala, unapređenja praksi korporativnog upravljanja i osnovnih načela investiranja od strane investicionih fondova i drugih profesionalnih investitora i finansijera.

Cilj ovih radionica je da podigne nivo znanja i informisanosti odabranih MSP na temu dokapitalizacije i finansiranja njihovog daljeg razvoja putem dodatnog vlasničkog kapitala investicionih fondova i drugih profesionalnih investitora, kao i da se te kompanije pripreme i tehnički podrže za pregovore sa potencijalnim finansijerima.

Kontakt

5 + 4 =

Sva pitanja u vezi sa ovim događajem molimo da uputite:

WM Equity Partners doo Beograd, Srbija

conference@wmep.rs

Za sve informacije u vezi ove konferencije molimo Vas da pratite i našu internet prezentaciju na: www.wmep.rs

Supported by:

Disclaimer: The author’s views expressed on in this publication do not necessarily reflect the views of the United States Agency for International Development or the United States Government.